Az Osztrák Tűzoltó Szövetség által rendezett gyakorlatot élénk nemzetközi érdeklődés kísérte: részt vettek a hazájuk tűzoltó szövetségeit képviselő magyar, német, szlovén, cseh, lengyel küldöttek és a brazil tűzoltóság delegációja. A gyakorlatot az osztrák tartományok és tűzoltóságok vezetői, valamint számos civil szervezet képviselője kísérte figyelemmel.
Kezdés: törzsvezetési hely
A gyakorlat részleteinek bemutatására, valamint a koordinációval történő ismerkedésre szolgált a reggel 9 órakor megtartott egyeztetés, amelyre a tartományi tűzoltó iskolában kialakított törzsvezetési helyen került sor. A gyakorlat lényeges pontját képezte az egységek koordinálása, valamint az egymás közötti kommunikáció és a Felső-Ausztriai Tűzoltó Szövetség műszaki bevetésirányításának szervezési munkája. Az ok: a nagy kiterjedésű katasztrófahelyzeteknél többször megmutatkozott már, hogy a sikerhez az út elsősorban a jól koordinált és jól stukturált vezetési elemeken keresztül vezet. A terem minden szükséges technikai eszközzel kialakítva, az ott dolgozók több csoportra osztva dolgoztak Armin Blutsch, az Osztrák Tűzoltó Szövetség tűzoltó alelnöke által megtervezett feltételek között.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / R. Berger
Koordináció és stratégia
Már a tervezési fázisban az volt a cél, hogy a gyakorlat fókuszában a bevetési erők koordinálása, illetve a vezetési törzs stratégiai döntései álljanak. Erre nagy szükség is volt, hiszen ezen az „összausztriai” gyakorlaton ezer tűzoltó és kétszázkét jármű vett részt Ausztria valamennyi tartományából. Ezek mozgatása, logisztikai biztosítása, a feladatok időrendben való végrehajtása, az egységek közötti híradás megszervezése, valamint a lakosság és a média felé történő kommunikáció megszervezése és végrehajtása ugyancsak a gyakorlati feladatok közé tartozott.
– A gyakorlat mögötti ötlet az ausztria-szerte egységes kiképzés megjelenítése volt. Tesztelni akartuk továbbá, vajon a szövetségen túlmutatóan is jól működnek-e a parancsnoki láncok. Ehhez pedig valódi bevetési egységek és minél nagyobb számú tűzoltók részvételével lebonyolított gyakorlatra van szükség – fogalmazott Armin Blutsch.
A végrehajtott gyakorlati szcenáriók
1. Nehezen hozzáférhető helyen, egy hegytetőn erdőtűz alakult ki, amely egy szomszédos települést veszélyeztetett. A kihívást az oltóvíz több kilométerről, több eltérő forrásból helyszínre juttatása okozta. Egészen pontosan 300 tűzoltó 57 járművel dolgozott a területen, amelynek során a völgyben lévő több vízforrásból, 4 km alapvezetéket szerelve biztosították a tűzoltás vízellátását. Lényeges volt az állandó víznyomás fenntartása a megfelelő oltóhatás érdekében. A siker az oltósugarak hatékonyságában szemmel látható volt, még akkor is, ha közben néha szakadt az eső.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / R. Berger
2. A város alacsonyabban fekvő részén műszaki problémák miatt a Duna elöntéssel veszélyeztetett egy teljes települési területet. Egy nagy teljesítményű szivattyúkkal felszerelt, nemzetközi bevetésekre is készen álló egység feladata volt az árvíz megakadályozása, és több százezer liter víz elterelése.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / R. Berger
3. Erdős terepen az erős szélvihar miatt több fa dőlt egy fontos közúti szakaszra. A felderítés során az is nyilvánvalóvá vált, hogy az egyik fatörzs maga alá temetett egy személygépjárművet. Az egységek feladata a műszaki mentés és az útszakasz megtisztítása volt.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / M. Seyfert
4. Személymentés, egy eltévedt túrázó csoport megtalálása volt a gyakorlat újabb fázisa. A mentési erők az elcsigázott túrázókat meredek területen találták meg, így a mentést – részben a sérülések miatt is – kötelekkel és hordágyakkal kellett végrehajtani.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / M. Seyfert
5. Egy hajóról lezuhant egy konténer a linzi kikötőben; a tűzoltósági búvároknak ezt kellett megtalálni és felszínre hozni. A gyakorlatot tovább nehezítette, hogy egy leszerelt helikoptert is elsüllyesztettek, amit a specialistáknak szintén felszínre kellett hozniuk.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / H. Kollinger
6. Üzemi területen, egy hatalmas hűtőházban végzett munkálatok közben veszélyes anyag áramlott ki. A tűzoltó egységek a veszélyes anyag behatárolását, a kiáramlás megszüntetését, valamint további a mentesítési feladatokat hajtották végre. A gyakorlatrész zárása a dekontamináció elvégzése volt. Ehhez rendkívül nagy erőket és speciális vegyi mentesítő, parancsnoki irányító és légzőbázis-járműveket vonultattak fel.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / H. Kollinger
Lakossági kommunikáció
A gyakorlat közben a linzi főtéren a tűzoltóságok speciális járműveit bemutató kiállítás volt hivatva a lakosságot is bevonni az eseménybe, ez az esős idő miatt – délelőtt megszakítás nélkül esett – inkább csak a délutáni időszakban valósult meg a tervek szerint.
Értékelés
A gyakorlat végén az egyes feladatelemek vezetői a saját csapataik munkáját értékelték, majd összes szövetségi tartományból a gyakorlat támogatásában résztvevőkkel együtt az összes tűzoltó felsorakozott a város főterén, ahol ünnepélyes külsőségek között értékelték és köszönték meg a zömmel önkéntes tűzoltók munkáját.
Fotó: Osztrák Tűzoltó Szövetség / H. Kollinger
Valóban lenyűgöző technika, fegyelem és szervezettség mutatkozott meg. Erő és erődemonstráció is volt ez a nap, amelyen nyilvánvalóvá vált az osztrák katasztrófavédelem ütőképessége, ahol döntően a logisztika és az egységek vezetése, interakciója állt a középpontban.
A galériában szereplő képek copyright: Berger / Kollinger / Seyfert
|