A IV. Hagyományőrző Tűzoltó Konferenciának a Lakiteleki Népfőiskola adott otthont. A rendezvényen az országszerte hagyományőrzéssel foglalkozó hivatásos és önkéntes tűzoltóknak lehetőségük volt szakmai tanácskozásra, személyes kapcsolatok építésére, valamint a megyei értékek bemutatására, megismerésére. A résztvevőket Lezsák Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés alelnöke köszöntötte, majd megtartotta nyitóbeszédét, melyben szólt a fiatalok egészséges egyéni veszélytudat kialakításának fontosságáról, mely elősegítheti az önmagukról és másokról való gondoskodás képességét, a felelős gondolkodást.
Költséghatékony védelem
Dobson Tibor tű. ddtbk., az MTSZ elnöke elmondta: a szövetség felfelé ívelő pályán halad, amiben különösen nagy szerepe van az önkéntes tűzoltóságoknak. A hazánkban működő 767 önkéntes egyesület fejlesztése és gyarapítása az egyik legfontosabb feladat, az önkéntes tűzoltóságok működtetése ugyanis a legköltséghatékonyabb megoldás a települések védelmére – fogalmazott Dobson Tibor. Mindebben pedig az állam is partner, hiszen tavaly mintegy 600 millió forinttal támogatta az ÖTÉ-k működését.
Hagyományőrzés, összetartás
Dr. Farkasinszki Lóránt tű. ezredes, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósság igazgatója mérföldkőnek nevezte a konferenciát. Az ezredes kiemelte, hogy Bács-Kiskun megyében is számos régi, nagy hagyománnyal rendelkező tűzoltó egyesület létezik, akik az állampolgárok segítésén túl fontos közösségszervező, értékteremtő szerepet töltenek be. Fontos a hagyományok őrzése, hiszen ezáltal értékek és közösségek teremtődnek, melyben összetartás és erő rejlik.
Ezt követően Madari Andor, a Lakiteleki Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke számolt be az egyesület munkájáról, majd pedig a Lakiteleki Önkéntes Tűzoltó Egyesület Tűzoltózenekarának karnagya, Szőke Ferenc mutatta be a társulat öt éves - felfelé ívelő - pályafutását. A konferencia programját színesítette a tűzoltózenekar házi koncertje.
A zenei élményt Sindrity Józsefnek, a Bajmoki Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökének előadása követte, majd Dr. Berki Imre, a Katasztrófavédelem Központi Múzeum igazgatója tartott előadást, valamint Borsos Mihály, a Tűzoltó szerkocsik Magyarországon című kiadványról beszélt.
A rendezvényt Béres Ferenc, a Magyar Tűzoltó Szövetség Hagyományőrző Bizottság vezetőjének beszámolója zárta.
Forrás és fotó: Bács-Kiskun MKI, valamint Baon.hu
|