2016. szeptember 24-25-én, a balatonföldvári Naro kemping területén zajlott az a kétnapos rendezvénysorozat, amelyet a Magyar Tűzoltó Szövetség „Korszerű technika – korszerű módszerek” címmel rendezett meg az önkéntes, létesítményi és önkormányzati tűzoltók számára, ahol szívesen látták a hivatásos tűzoltókat is, akik szép számban meg is jelentek. Az összesen huszonhét kiállítót felvonultató szakmai napokra az előzetes regisztráció során nyolcszázan jelentkeztek, és a végén minden várakozást felülmúlva közel kilencszázan vettek részt.
A hazai gyakorlatban ilyen átfogó rendezvényre még nem került sor, s a nagy érdeklődés talán ennek és a sokszínű, mindvégig komoly szakmai programnak szólt.
Az ünnepélyes megnyitón Dobson Tibor tű. dandártábornok, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, hogy a MTSZ hazai és határon túli önkéntes tűzoltó hálózatban végzett tevékenységét a közelmúltban a kormány határozatban ismerte el, s ez azt a munkát minősíti, amelyet az önkéntes, önkormányzati és létesítményi tűzoltóságok vállvetve végeznek. Azért is köszönte meg mindenkinek a részvételt, mert a szakmaiság erősítését nagyon fontosnak tartja. Mellette Wéber Antal tű. dandártábornok, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója fejezte ki abbéli örömét, hogy a tűzoltó-társadalom ilyen nagy számban képviselteti magát a szakmai fejlődést és a közösségi összetartozást is erősítő eseményen.
Jamrik Péter, a Balatoni Fejlesztési Tanács Közbiztonsági Tanácsadó Testületének elnöke önkéntes tűzoltóként és vízi mentőként is fontosnak tartja az együttműködő szervek közötti összhang megteremtését. Különösen a Balaton környezetében fontos ez, ahol koncentrálódik a turizmus.
A célok, és a felelősség azonos a határon innen és túl is – mondta Zsukovszky Miklós esperes, aki Kárpátaljáról, a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság parancsnokaként a határon túlról érkező delegációk nevében szólt, megköszönve a Magyar Tűzoltó Szövetség nekik nyújtott támogatását.
A jelentkezők rendkívül magas száma miatt mindkét nap tematikája ugyanaz volt, azonban még így is külön erőfeszítést igényelt az érdeklődők beosztása. Erre a szervezők különféle színű lapokat adtak az érkezőknek, akiket így segítettek tájékozódni az események között, egyben biztosítva, hogy kis csoportokban jól látható, hallható legyen minden. A megnyitó után a kiállítók standjai vonzották magukhoz a látogatók nagy részét – ezzel párhuzamosan pedig megkezdődött az elméleti blokk, amelyben összesen öt előadás várta a szakmai információkra éhes közönséget.
A korszerű személygépjárművek felépítése és biztonsági rendszerei a mentést végzők szemszögéből címmel Szemlits Gyula, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. létesítményi tűzoltóságának munkatársa nyitotta meg az előadások sorát. Rögtön utána Tulok Antal, a Hesztia Kft. referense és a Vas Megyei Tűzoltó Szövetség alelnöke következett Korszerű egyéni védőeszközök és felszerelések című beszámolójával, őt követte Harangi Sándor, a Spirooptic Kft. igazgatója Meglévő eszközök korszerűsítési lehetőségei című összeállításával. Ezt követően Laczkó Péter, a SziFire Kft. divízióvezetője tájékoztatta a hallgatóságot egy összefoglalással, mely a Hazai fejlődési lehetőségek a műszaki mentés eszközeiben és technikájában címet viselte. A blokkot Bodó László, a KÖTÉL parancsnoka zárta a drónok szakmai szempontú elemzésével (Drón alkalmazása a tűzoltásban, műszaki mentésben).
Mindezzel egy időben azok sem unatkoztak, akik gyakorlatorientált bemutatókra, illetve kézzelfogható újdonságokra vágytak. A kiállítók standjain folyamatosak voltak a különféle eszközökkel kapcsolatos tájékoztatók, de időről időre egy-egy nagyobb embertömeget vonzó bemutató is lezajlott.
Ilyen volt például a "KÖTÉL" Kaposvári Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület mentési gyakorlata, amely során egy előre bekészített gépjármű segítségével demonstrálták a műszaki mentés egyes mozzanatait, és az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Mindkét napon nagyon népszerűnek bizonyult a siófoki tűzoltóság Bronto Skyliftje, amely szinte folyamatosan szállította a magasba a látogatókat egy kis nézelődésre.
A vasárnapi bemutatón nagy tömeget vonzott még a Heros R16 Aquadux-X 4000 tűzoltó gépjárműfecskendője, amelyet ifj. Bodó László, a cég fejlesztőmérnöke mutatott be.
Az MTSZ meghívására több határon túli szervezet – a Kárpát-haza Önkéntes Tűzoltó Hálózat részeként – is részt vett, így a derceni önkéntesek mellett képviseltette magát a felvidéki, az erdélyi, a kárpátaljai és a vajdasági tűzoltóságok, továbbá a Szlovák Tűzoltó Szövetség képviselői is.
Az összesen huszonhét kiállítóval lezajlott, jó hangulatú és tartalmas szakmai napok a visszajelzések alapján nagy tetszést arattak a tűzoltó közösségben, hiszen a szakmai fejlődés mellett az összetartozást is erősítették.
A kétnapos rendezvényt megtisztelte jelenlétével Hirt Ferenc országgyűlési képviselő úr, aki személyes példájával is erősítette a mentésben használatos korszerű eszközök fontosságát.
Kiállítók:
- Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutyaiskola
- Better&Better Bt.
- BM Heros Zrt.
- Budapesti Tűzoltó Szövetség
- Dunamenti CSZ Kft.
- FER Tűzoltóság
- FEWE Biztonságtechnika Kft.
- Fire Power Kft.
- Hesztia Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Kft.
- Hondakisgép Kft.
- Hyppolit Kft.
- Kötél – Kaposvári Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület
- MSA Hungária Kft.
- Nardotech Kft.
- Pirotext Védőruházat Kft.
- Praktika Tűzvédelmi Kft.
- Robotex Kiadói Üzletág Kft.
- Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
- Spirooptic Kft.
- SziFire Kft.
- Szlovák Tűzoltó Szövetség
- TÜK Tűz- és Munkavédelmi Bt.
- Tűzoltó bolt.hu - Fire Power Kft.
- SkillDict Kft.
- Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. Létesítményi Tűzoltóság, Kecskemét
- Védelem Katasztrófavédelmi Szemle
- VMSZ – Vizimentők Magyarországi Szakszolgálata
|