Mi az átszellőztetett homlokzat?
Az átszellőztetett homlokzatnál a teherhordó falazatra szerelt hátszerkezet közé elhelyezett hőszigetelés és a homlokzatburkolat között légrés alakul ki, és ez a légrés a homlokzat alján és tetején is egyaránt nyitott, azaz aktívan ki- és beszellőzik. A kürtőhatásnak köszönhetően – mivel a levegőben a hőmérsékletkülönbség hatására nyomáskülönbség alakul ki – a légrésben légmozgás jön létre. Ez ad lehetőséget a homlokzatburkolat mögött közvetlenül a természetes szellőzésre. A szellőztetett homlokzat tulajdonképpen egy esőkabátnak tekinthető: megvédi az épületszerkezeteket (elsősorban a hőszigetelést) az időjárás viszontagságaitól.
Nagy előnye, hogy védi az épületet a csapadéktól, a légáramlásnak hűtőhatása van, és még a zajszigetelése is jó, sőt egyszerűen és gyorsan is javítható.

Tűzoltási feladat – intenzív feláramlás
Ennyi előny mellett tűzoltóként tudhatjuk, hogy a normál körülmények között dicsért légrésen tapasztalható kürtőhatás tűz esetén még jobban működik. Mivel a belépő láng hatására a hőmérséklet extrém magas lesz, ezért a környezeti levegőnél sokkal magasabb hőmérséklet miatt az égéstermékek fajsúlya kisebb, ezért intenzív felfelé áramlás alakul ki. A hőmérséklet emelkedésével ez a felfelé áramlás felgyorsul.
Vagyis minél magasabb az épület annál nagyobb felhajtóerővel kell számolnunk!
A légrés és a kiégett EPS hőszigetelés
A légréses homlokzatburkolatok légréseiben kialakuló kürtőhatás segítségével a tűz úgy is terjedhet, hogy a légrést éghető anyagok nem is határolják.
További nehézséget okoz, hogy a tűz a homlokzatburkolat alatt, a légrésben terjed, így nehezen felderíthető és a burkolat bontása nélkül még nehezebben oltható.

Felderítési javaslat:
- Hőkamerával vizsgálni a tűzterjedését.
Intézkedési javaslat:
- A tűz felfelé és oldalirányú terjedését a hatékony oltási kapacitás kialakulásáig becsüljük meg és ez alapján,
- ha lehetőség van, a burkolat bontását végezzük el és
- a védekező majd a támadó sugarak helyét (felülről és két oldalról) határozzuk meg.
- Ha a felfelé irányuló tűzterjedés különösen gyors, akkor két oldali beavatkozással az égő sáv szélességét lehet leszűkíteni és ezzel a károkat mérsékelni.
Kürtőhatás
A homlokzatburkolatban a belépő láng hatására kialakuló légrésekben, a függőleges irányú terjedés következtében az intenzív felfelé áramlás a hőmérséklet emelkedésével felgyorsul.
Ennek eredménye a hőszigetelő réteg kiégése, kiolvadása, amelynek következtében légrés még nagyobb lesz és ezen a láng nagy sebességgel terjed felfelé.

Egy idő után a homlokzatburkolat elemeinek rögzítése a tűz hatására elenged és a burkolati elemek a magasból lezuhannak, ezért külön kell gondoskodni a homlokzat alatti védőzóna kialakításáról.
Leeső borítóelemek
A poszt a Rescue Security & Safety VIII projekt részeként jelent meg.
 |
A projektet a Miniszterelnökség és a Balaton Fejlesztési Tanács támogatta
|
|
|