Az eseményen a Dobson Tibor ny. tű. vőrgy., az MTSZ elnöke is részt vett, és egy emléktárggyal köszönte meg a főigazgató úrnak az értékes együttműködését a szövetség kegyeleti és hagyományőrző tevékenységében.
Az idei konferencia fókuszában az országos emlékhely hálózat közreműködésével szervezett Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) állt, amely meghatározó szerepet játszik kulturális és történelmi örökségünk jövő generációk felé történő továbbadásában. A konferencia keretében Dr. Deli Gergely, az NKE rektora és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója ünnepélyesen aláírta a két szervezet közötti emlékezetpedagógiai és tanárképzési fókuszú együttműködési megállapodást.
Dr. Deli Gergely, az NKE rektora köszöntőjében kiemelte: a Ludovika évszázados hagyományával élő példája annak, hogy milyen fontos és nemes feladat értékeinket őrizni, ápolni, és továbbadni a jövő nemzedékeknek. Hozzátette: büszkeséggel tölti el, hogy az egyetem missziójának megvalósításában partnerre találtak a Nemzeti Örökség Intézetében, amelynek az NKE-hez hasonlóan célja a magyarság szellemi örökségének megőrzése és továbbörökítése, valamint a nemzeti emlékezet kultúrájának széles körben történő terjesztése. „Együttműködésünk fontos pillére, hogy az Egyetemünkön tanuló tanárjelöltek részesei lehetnek a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programnak, oktatóink, kutatóink pedig szakértelmükkel hozzájárulnak az intézet emlékezetpedagógiai tárgyú fejlesztéseihez. Ez az összefogás kulcs lehet ahhoz, hogy a magyar kultúrát, történelmünket, hagyományainkat jól ismerő és azt tisztelő pedagógusokat képezzünk, ami a közszolgálat fontos eleme” – mondta beszédében Dr. Deli Gergely.

Dr. Szakály Sándor, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) elnökhelyettese arra mutatott rá, hogy a NEP és az NEKB feladata és célja ugyanaz: megtartani a nemzet emlékezetében azokat a személyeket és eseményeket, akik és amik méltók arra. Hozzátette: egy nemzet akkor marad fenn, ha tiszteli a múltat, hiszen a jelen és a múlt tisztelete nélkül nincs közös jövőnk. Az a nemzeti minimum, hogy miénk a múltunk és a jövők, de csak akkor, ha képesek vagyunk egyetérteni bizonyos dolgokban, például abban, hogy megmaradásunk záloga az, hogy a nemzeti és történelmi emlékhelyeket megismertetjük a jövő generációival - zárta beszédét az elnökhelyettes.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója köszöntőjében arra mutatott rá, hogy a történelmi múlt okos gondozása azért is kiemelten fontos, mert az jövőbeni megmaradásunk szilárd alapja lehet. Küldetésének központi eleme a következő generációk megérintése a történelmi helyszínek élményszerű felfedezése által, és ha ez megvalósul a nemzeti és történelmi emlékhelyeken keresztül, akkor bizakodva és büszkén mondhatjuk, hogy jó munkát végeztük. A ma aláírt együttműködéssel kapcsolatban hozzátette: az, hogy a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program filozófiája már a tanárképzésbe beépül, nagy reménnyel vértezi fel a tavaly szeptemberben indult, országos szintű programban együttműködő partnereket. A főigazgató rámutatott arra is, hogy ebben a tanévben közel 120 ezer diák jut majd el valamelyik nemzeti vagy történelmi emlékhelyünkre, és hamarosan a Kormány elé kerül a program következő két évre szóló előterjesztése is. „Bízom abban, hogy a nemzeti identitást erősítő ifjúságnevelés olyan új dimenzióit tudjuk majd bemutatni a mai konferencián, amelyek új megvilágításba helyezik nemcsak az emlékhelyeket, hanem a nemzetpolitikai, oktatási, turisztikai és kulturális szcéna együttműködési lehetőségeit is ” – zárta köszöntőjét a főigazgató.
A köszöntőket követően Dr. Deli Gergely rektor és Móczár Gábor főigazgató aláírta az NKE és a NÖRI közötti együttműködési megállapodást, amelynek eredményeként az NKE Nemeskürty István Tanárképző Kar pedagógiai programjába beépül a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program, és ennek köszönhetően az NKE hallgatói számára elérhetők lesznek az emlékhelyekhez kapcsolódó szakmai tartalmak is.
A délelőtt megtartott konferencián bemutatkozott a 2024-es Év Emlékhelye, a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum történelmi emlékhely, valamint az MNM sárospataki Rákóczi Múzeuma mint családbarát emlékhely. A résztvevők előadást hallhattak a Magyar Tudományos Akadémia alapításának bicentenáriumi rendezvényeiről és a Mohácsi Nemzeti Emlékhelynek a 2026. évi 500 éves évfordulója kapcsán várható fejlesztéseiről. A kerekasztal-beszélgetéseken pedig a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program első évének eredményeit mutatták be az emlékhelyek képviselői és a pedagógusképzés képviselői.

|