A képzés 9 és 15 óra között zajlott. A gyakorlat menetének ismertetése és a terület tüzek jellemzőinek összefoglalását egy eszköz- és védőeszköz-bemutató követte, majd a jelenlévők területtűzoltást végeztek. A gyakorlat zárt épületben történő beavatkozással zárult.
A gyakorlat célja volt, hogy a résztvevők megismerjék a „D” sugár alkalmazhatóságát. A gyakorlat során a két sugártípus alkalmazása közben jelentős eltérés az oltási időben nem jelentkezett, de a felhasznált oltóanyag mennyiség különbség jelentős. A területtűznél a „C” sugáron 2500 liter vizet, míg a „D” sugáron 1000 liter vizet használtak fel. A zárt téri tűznél „C” sugáron 900 liter vizet, míg a „D” sugáron 350 liter vizet használtak fel.
Fontos szem előtt tartani, a „D” sugár vízfelhasználás szempontjából kiemelten hatékony, de a nagy vízmennyiséget igénylő eseményeknél (kazaltűz, teljes terjedelmében égő lakóháztűz) csak védekezésre, felderítésre használható.
Bemutatásra került egy szakműhelyben készült tűzoltó terepjáró, mely nagynyomású UHPS sugárral van felszerelve. Továbbá bemutatásra került, milyen lehetőségek vannak IBC tartályról történő oltóegység kialakítására. A képzési napon felhasznált oltóeszközöket, kéziszerszámokat és a bemutatott egyéni védőeszközöket a PL Iparbiztonság Kft. biztosította.
A gyakorlaton Hargita, Maros, Kovászna megyéből és Magyarországról 31 szervezet képviseletében közel 160 fő vett részt.
Beszámoló és fotók: Egyed Lajos tűzoltó alezredes
|