Hírek

Bemutatkozik a Magyarlaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület
2025. január 31. 10:54
Sorozatunk következő állomása a Vas vármegyei Magyarlak, ez a Szentgotthárdtól keletre, a Rába völgyében fekvő település, amely a mai formáját 1935-ben nyerte két szomszédos kisközség, Magyarlak és Háromház összevonásával.

Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület Magyarlak 1893. december 10-én alakult meg (így a tagok tavaly ünnepelhették a fennállás 131. évfordulóját); 1992. június 10-én jegyezték be újra, civil szervezetként.

A korabeli sajtóban az alakulás utáni évben találjuk nyomát az egyesületnek: „A magyarlaki önkéntes tűzoltótestület alapszabályait a m. kir. belügyministerium f. évi 37.078. sz. alatt a bemutatási záradékkal ellátta”, írja a Budapesti Közlöny, 1894. máj. 13-án.

1938-ig a két falurész, Magyarlak és Háromház egyesítéséig két tűzoltó-egyesület működött. Felszerelésük akkor egy lóvontatású, kétszáz literes, nyolcemberes, kézi működtetésű szivattyú volt. Az egyesítés után természetesen módosított alapszabályra is szükség volt, amire végül már a háború évei alatt került a belügyminiszteri szignó: „A magyar királyi belügyminisztera Magyarlaki önkéntesTűzoltótestület (Vas vármegye) módosított alapszabályait 247.263/1941. B. M. VII. a. szám alatt láttamozta.” (Budapesti Közlöny, 1941. márc. 1.)

A II. világháború végén szerezték meg a 800 liter/perc teljesítményű Ganz-MÁVAG szivattyút. Később, 1969-ben a helyi termelőszövetkezet vásárolt meg egy NDK gyártmányú, 800 liter/perces szivattyút és a hozzá való tömlőket. Az egyesület életében nagy változást az 1993-as esztendő hozott; ekkor került a birtokukba egy Opel Blitz gépjárműfecskendő.

 

Erdőtűz a hetvenes években

„Szombaton a kora délutáni órákban erdőtűzhöz kellett kivonulni a körmendi állami tűzoltóknak. Magyarlakon az Újvasaljai dűlőben mintegy nyolc hektárnyi területen, 5-10 éves fenyveserdő égett. Atüzet a csörötneki és a magyarlaki önkéntestűzoltók segítségével sikerült megfékezniük. Az anyagi kár 24 ezer forint.”

(Vas Népe, 1976. március 30.)

 

Haláleset Magyarlakon a kilencvenes évek elején

„Szakaszosan igyekeztünk megfékezni a lángokat, tíz-tizenöt méterre eléjük mentünk, ott próbáltuk lapáttal beforgatni a földet - mondja Dancsecs Imre,a magyarlaki önkéntestűzoltók parancsnoka. - Nem láttunk semmit a lángoktól és a füsttől, így azt sem láthattuk, hogy valakit körbefogott a tűz. Hangot sem hallottunk, csak a szikrák pattogását. Fél négyre sikerült lokalizálni a tüzet, s nem sokkal ezután találták meg a hetvenhárom éves helybeli férfi összeégett holttestét. A látvány megdöbbentő, ha filmekben villan elénk ilyen, lehunyjuk a szemünket. Szinte elszenesedett a test, a végtagok összegörbültek, megkülönböztethetetlen a bőr és a ruha. Az arcokon döbbenet. Hívják az áldozat testvérét, hogy segítsen a tragikus sorsú férfi azonosításában. Csend, igen-igen erős, csípős füstszag. Az is baj lehetett, hogy ez az egész rész csupa gaz volt. Elhanyagolták ezeket a földeket. Ki tudja, mikor volt itt utoljára kaszálva, derékig ért a fű - dohog a tűzoltóparancsnok.”

(Vas Népe, 1992. márc. 20., Tűzhalál Magyarlakon c. cikk.)

 

Bécsi meghívás

„A bécsi Höflein Önkéntes Tűzoltó Egylet megalakulásának 100. évfordulóját ünnepelte szombaton, s ez alkalomból meghívta a Magyarlaki ÖnkéntesTűzoltó Egyletet a rendezvényre. ”

(Vas Népe, 1993. június 7.)

 

Százéves évforduló

Ahogyan a Vas Népe 1994. május 16-i tudósításából kiviláglik, a magyarlaki tűzoltó egyesület a százéves évfordulót igyekeztek emlékezetessé tenni:

„A magyarlaki önkormányzat és a tűzoltók közösen szervezett vigassággal próbálták meg emlékezetessé tenni az évfordulót. A kétnapos ünnepen részt vett a falu és a környék apraja-nagyja. Megtisztelték a szervezetet látogatásukkal a Bécs elővárosából, Höfleinből érkezett osztrák önkéntes tűzoltók, de jöttek kollégák és táncosok Szlovéniából is. Nem maradhatott el a tűzoltóverseny a szomszéd falu, Vasszentmihály csapatával. Mondhatjuk, hogy igazi népünnepély volt ebben a kis vasi faluban. Szentgotthárdról a Színház és Városi Művelődési Központ majorettjei, a Korpics László vezette sramlizenekar, Körmendről a fúvószenekar segített megteremteni a jó hangulatot. Láthattunk Opel-bemutatót, focimérkőzést, búcsúkor szokásos sátras kitelepülőket. A rendezvény előkészítésében, a tűzoltómunkában, a faluért végzendő egyéb tevékenységben is példát mutató tűzoltók közül jutalmat és elismerést kapott Dancsecs Imre (tűzoltóparancsnok), Benkő Ferenc, Hompasz József, Marcali László,Papp Tibor. A helyi önkormányzat is kitett magáért, kétszázezer forintért vásároltak és felszereltek egy tűzoltókocsit. Hegyi István polgármester elmondta, ez az a szervezet a faluban, amelyet nem hanyagolhatnak el, amelynek munkáját száz évvel ezelőtt is megbecsülték, és ma is meg kell becsülni. A megbecsülés és tisztelet része volt az is, hogy tegnap Szent Flóriánnak, a tűzoltók védőszentjének szobrát (Máriahegyi János budapesti szobrász alkotása) és alatta a százéves jubilumról emléktáblát szenteltek és avattak föl. A szobor és a tábla az egészségház és a tűzoltószerház oldalán kapott helyet.”

 

Beavatkozások

Körzetükhöz tartozik Szentgotthárd, Magyarlak, Csörötnek és Rábagyarmat területe. Tevékenységükben jelentős szerepet kap a Rába, a vízzel kapcsolatos katasztrófák.A legnehezebb időszakaink 2009-ben és 2014-ben voltak – mondta a katasztrófavédelemnek Dancsecs Imre, az egyesület elnöke. – Ebben a két évben hatalmas felhőszakadások, viharok sújtották ezt a vidéket, gyakori munkát adott a Rába többszöri áradása. Vonultunk Rönökre, Vasszentmihályra, Szentgotthárdra, Rábagyarmatra, Kondorfára, Csörötnekre, Körmendre. Magyarlakontöbbször előfordult, hogy éjszakákon át, egymást váltva szivattyúztunk, raktuk a homokzsákokat. 2013-ban alakult meg az Őrség Goricko-Raab Mentőcsoport, amelynek tagjaiként évenként rendszerbeállító gyakorlaton vesznek részt, országos versenyen pedig ötödik helyezést értek el. A mentőcsoport részeként riasztották őket eddigi legjelentősebb beavatkozásukra.A nagy dunai árvíznél 2013 júniusában hét fővel öt napig teljesítettek szolgálatot tagjaink a Szigetközben, Győrújfalunál és Dunaszentpálon, e munkákért belügyminiszteri dicséretet kapott egyesületünk.

A magyarlaki önkéntes tűzoltók is beavatkoztak a Kenyeri és Csönge térségében 2024. szeptember elején bekövetkező vegetációtűzben. Hatalmas területen, mintegy 250 hektáron tombolt a tűz Vönöck-Kenyeri-Csönge térségében. A legmagasabb fokú, 5-ös riasztással vonultak a helyszínre a tűzoltók. Az oltásban 17 gépjármű-fecskendővel, 6 vízszállító járművel és két erdőszerrel, és mintegy 120 fővel hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltók vett részt. Az oltást a felélénkülő szél nehezítette.

 

Fotók: jubileumi ünnepség

 

Az összes fotó forrása a Magyarlak ÖTE Facebook-oldala

 


 

Kapcsolódó képek:

Bemutatkozik a Magyarlaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület Bemutatkozik a Magyarlaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület Bemutatkozik a Magyarlaki Önkéntes Tűzoltó Egyesület
>>> További képek a galériában <<<