Viharkár előtt – lekapcsolni!
A napelemmodulok és tartószerkezeteik szél hatására bekövetkező károsodása esetén a napelemes rendszert le kell állítani, mielőtt hozzáérnénk annak bármelyik eleméhez. A szolármodulok és a stingek egyenáramú csatlakozóit csak az áramkör megszakítása után szabad széthúzni és a szolármodulokat megérinteni a DC terhelés-megszakító kapcsoló kikapcsolásával.
Tehát, szélkár után a napelemmodulokhoz és a tartószerkezet fém részeihez csak akkor szabad hozzányúlni, ha
- a PV rendszer egyenáramú terhelés-megszakítói ki vannak kapcsolva, és
- a napelemmodulok elektromos üresjáratban vannak.
Érdemes számba venni, hogy milyen típusú károk érhetik a napelemes rendszereket, mert ezek más-más beavatkozást igényelnek.
A PV modulok kiszakadnak a helyükről és/vagy lerepülnek
A szél erősségétől függően a fotovoltaikus modulok kiszakadhatnak a rögzítésükből, vagy komplett rendszerek lerepülhetnek a tetőről. Nagyon nagy szélsebességnél még a legjobb rendszer is megadhatja magát. Ennek oka lehet:
- a rendszer hibás beépítése,
- a túl öreg tető vagy
- az alépítmény elégtelen kiépítése emelt lapostetős rendszerek esetén.
Repülő darabok csapódnak a PV rendszerhez
Ebben az esetben a szél által felkapott repülő tárgyak vagy letört ágak nekiütköznek a fotovoltaikus rendszernek, ami károkhoz vezet. A károk az üvegtöréstől, az ágak vagy egyéb tárgyak által okozott repedésig, karcolásig terjednek, vagy mikrorepedéseket okozhatnak a modulokban
Kilazulnak a napelemmodulok
Ha a napelemmodulok a vihar miatt meglazultak, akkor ez később okozhat problémát, ezért az utólagos felderítésnek erre is ki kell térnie. Mert ha ezek a modulok minden újabb széllel fel-le mozognak, akkor ezekben a nem kívánt mikrorepedések is megjelenhetnek, ami a fotovoltaikus rendszer hozamveszteségéhez vezethet.
A poszt a Rescue Security & Safety VII projekt részeként jelent meg.
|
A projektet a Miniszterelnökség és a Balaton Fejlesztési Tanács támogatta
|
|
|