Tízéves visszatekintő: elismerések
2023. június 08. 12:50
A szövetség elkötelezte magát a folyamatos szakmai közösségépítés mellett, ennek egyik fontos eleme a szervezet tagjai tevékenységének méltó elismerése, és az egyes egyesületek jubileumi évfordulóiról történő megemlékezés. Az összetartozás erősítése mellett fontos, hogy a tagok érdekeltek legyenek a folyamatos szakmai fejlődésben, amelyet elismerésekkel és pályázatokkal, képzéssel támogat.

Ezt többszintű elismerési rendszer kiépítésével kívánta elérni, amelynek első eleme a tűzoltók szolgálati idejének elismerése, második eleme az MTSZ által adományozható kitüntetések meghatározása. A küldöttgyűlés döntése után ezek az ötvösművész által készített elismerések egyben azok méltó formáját is kívánták képviselni. A másik törekvés az elismerések rangjának emelésében az ünnepségek helyszíneinek megválasztásában is megmutatkozott. Így került sor az éves Szent Flórián napi ünnepségeken, Pilisszentivánon, Lakiteleken és Budapesten az Országházban az elismerések átadására.

Az egyesületek jubileumainak, valamint az egyes tűzoltók hosszú időn át végzett kiemelkedő tevékenységének elismerésére dísztárgy és oklevél átadásával kerül sor.

Szolgálati érmek

X, XX, XXV, XXX, XL, L, LX éves szolgálat elismeréseként, évente mintegy 1000

Kitüntetések

• Gróf Széchenyi Ödön emlékplakett, évente 30
  • Szent Flórián emlékérem, évente 60
  • Magyar Tűzoltó Szövetség elnöki emléktárgy, alkalomszerűen
  • Kárpát-haza Önkéntes Tűzoltó Hálózat emlékérem, eseményekhez kapcsolódva

Állami elismerések

A szövetség munkájának elismerését az is jelzi, hogy évente három állami kitüntetésre is kapott előterjesztési lehetőséget. Az eddig átadottak:

• Magyar Érdemrend tiszti-keresztje
  • Magyar Arany Érdemkereszt
  • Magyar Ezüst Érdemkereszt
  • Belügyminiszteri emléktárgy
  • Magyar Bronz Érdemkereszt

Az MTSZ tevékenységének elismerése

• A kormány a 468/2016. (VIII. 31.) Korm. határozatában elismerte és nagyra értékelte az önkéntes tűzoltók önzetlen, áldozatos munkáját, a szövetség által a határon túli magyar közösség erősítésében vállalt szerepvállalást, amivel hozzájárul az ottani magyarság közösségépítéséhez, hagyományőrzéséhez.
  • Orbán Viktor, Magyarország Miniszterelnöke elismerő levéllel köszöntötte a szövetséget és az önkéntes tűzoltókat 2020. máj. 4., a Tűzoltók Napja alkalmából.
  • Az MTSZ 150. évfordulója alkalmából Kövér László az Országgyűlés elnöke, zászlószalagot helyezett az MTSZ történelmi zászlójára.

Bejegyzésünk egy sorozat része, amellyel csütörtökönként jelentkezünk, s amelynek témája az elmúlt tíz évben történt események, eredmények felsorolása.

Előzmény: Tízéves visszatekintő: a szövetség számokban

A „Tízéves visszatekintő” című kiadvány „hagyományos” formátumban ide kattintva tölthető le: [pdf]