Gépjárművekkel kapcsolatos tanácsok
- Gépjárművel közlekedjünk körültekintően! Ez a tanács persze mindig érvényes, de a meleg miatt növekedhet a reakcióidő, a sofőrök fáradtabbá válhatnak.
- Soha ne hagyjunk senkit a tűző napon leparkolt, álló autóban nyáron (háziállatot sem!). Az utastérben akár néhány perc alatt 50-60 fok is lehet, és ez ellen a lehúzott ablak sem segít.
- A napsütésnek kitett helyen álló gépjárműben ne hagyjunk tűzveszélyes anyagot! Ide tartoznak például a különféle hajtógázzal működő flakonok, öngyújtók, de akár az utóbbi időben sokat használt kézfertőtlenítő is.
- Forró motorú gépjárművel ne parkoljunk száraz aljnövényzetre, mert az könnyen lángra kaphat.
Tűzgyújtással kapcsolatos tanács
- A tűzgyújtáskor MINDIG tartsuk be a vonatkozó szabályokat! Arról, van-e érvényben tűzgyújtási tilalom, itt lehet tájékozódni: https://tuzgyujtasitilalom.nebih.gov.hu
- Nyílt lángot soha ne hagyjunk őrizetlenül! Önkéntes és önkormányzati tűzoltóink így is túl sokszor kénytelenek beavatkozni a felelőtlenség miatt létrejött vegetációtüzeknél.
Egészségügyi tanácsok
- Mindig gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről. Ez ilyen melegben a többszöröse is lehet az átlagosnak (fizikai munkát végzők esetében akár 4-5 liter is!). Ajánlatos ilyenkor kerülni a koffein- és alkoholtartalmú italokat, cukros üdítőket.
- Felhevült testtel, ittasan, teli hassal soha ne ugorjunk hideg vízbe.
- Az idősebbek, krónikus betegséggel küzdők szervezetét a kánikula különösen megviseli. Figyeljünk oda szeretteinkre, ismerőseinkre!
A kánikulai időszak mindenkinek nagy megpróbáltatást jelent. Mindenki vigyázzon magára! Tűzoltó bajtársainknak pedig eseménymentes néhány napot kívánunk! Gondoljunk csak bele – ha nyári ruházatban elviselhetetlen a meleg, milyen lehet bevetési védőruhában…
|