Már gróf Széchenyi Ödön, a magyar szervezett tűzoltás atyja is úgy tartotta, hogy a magyar tűzvédelemben az önkéntes tűzoltók nélkülözhetetlen tényezők. 1862-ben angliai tanulmányútjáról hazatérve a Pesti Naplóban osztotta meg nézeteit „A tűzoltó intézetek hasznosságáról” címmel. Megállapítása, hogy az önkéntes tűzoltóság formája tökéletesen illik a hazai körülményekhez:
- az önkéntes tűzoltóság fenntartása összességében olcsóbb a hivatásos tűzoltóságnál;
- az önkéntes szervezetekben arányaiban több költség fordítható a tűzoltó eszközök fenntartására, mint a hivatásosoknál;
- az önkénteseket „nemes ambíció”, „lelki buzgalom” motiválja.
Érdemes azonban az önkéntes tűzoltás intézményét jobban végiggondolni!
Mi a probléma?
Az alapvető probléma az, hogy az önkéntesség könnyen összetéveszthető az ingyenességgel. Széchenyi mindössze annyit állapított meg, hogy az önkéntes tűzoltóság olcsóbb a hivatásos tűzoltóságnál – de ebben az esetben valójában az önkéntesség is meglehetősen sokba kerül.
- A tűzoltóknak számos eszközre, védőfelszerelésre van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan, és a legnagyobb biztonsággal végezhesse a munkáját.
- A tűzoltáshoz gépjárművekre, üzemanyagra van szükség.
- A tűzoltó gépjárműveket fedett, fűtött helyen szükséges tartani – súlyos következményekkel járhat, ha télen befagy az oltóvíz, vagy nem indul időben a gépjármű.
- Az önkénteseknek tanfolyamokra, vizsgákra kell járniuk, hogy a tűzoltás-mentés „mesterségét” a legmagasabb szinten űzhessék.
- Az önkéntes tűzoltók a szabadidejükben végzik tevékenységüket – márpedig az idő = pénz.
Mi a megoldás?
Célszerű lenne az önkénteseket – a jelenlegi rendszer eredményeit megtartva, bővítve – szorosabban bevonni hazánk tűzvédelmébe, akár nemzetközi példák alapján. Elképzelhető például:
- kiterjedtebb támogatási rendszer kidolgozása,
- az önkormányzatok szorosabb bevonása az önkéntes tűzoltók támogatásába,
- a biztosítók szorosabb bevonása az önkéntes tűzoltók támogatásába,
- ösztönzők kidolgozása a munkáltatók számára, hogy például adókedvezményekkel segíthessék az önkéntes tűzoltók munkáját.
A Magyar Tűzoltó Szövetség ezzel, és sok más egyéb meglátással kapcsolatban megalkotott és 2017 decemberében közzétett egy fejlesztési koncepciót. A teljes fejlesztési koncepció itt érhető el.
|