Alternatív hőszigetelési megoldások – Mire számíthatunk beavatkozáskor?
2025. február 13. 07:00 |
|||
![]() |
|||
„Hagyományos” hőszigetelők Sajátos, hogy ezeket ma már hagyományosnak nevezzük, de kétségtelenül velük kezdődött a külső falak, homlokzatok hőszigetelése.
Ezekhez képest, elsősorban környezetvédelmi okokból, számos hagyományos anyagot fejlesztettek ki.
SSH-Terra hő- és hangszigetelő szalmapaplan Az SSH-Terra szalmapaplan szigetelő magában hordozza a hagyományos szigetelőanyagok előnyös tulajdonságait. Hőszigetelő képessége hasonló az azonos vastagságú polisztirol termékekéhez, kedvező páraáteresztő és jó hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Felületképzéshez lélegző vakolatot 1,5-3 cm vastagságban javasolják, a felső harmadban vakolatrögzítő hálóval.
Isolena – gyapjú hőszigetelő A 100% gyapjú még a ruházatból ismert, most építési termékként, hőszigetelési anyagként jelenik meg. Mégpedig nem is akárhogyan, hisz egészséges beltéri klímát hoz létre és szabályozza a páratartalmat. Kiváló hangszigetelő. Tűzvédelmi szempontból is figyelemre méltó, mert a gyapjú természetes rostjának gyulladási hőmérséklete 560–600 °C, ez körülbelül kétszer olyan magas, mint a fáé (270 °C). Ami szintén fontos, hogy egy esetleges tűz esetén nem keletkeznek mérgező gázok. Hol alkalmazzák?
Szinte mindenütt számolhatunk vele, ha az épületben felhasználták.
Teljes ETA minősítéssel rendelkezik, ebből tudhatjuk, hogy 18kg / m3 sűrűség mellett
Sűrű szerkezete és tűzvédelmi tulajdonságai miatt a panelbelsőben az égéshez szükséges levegő csak korlátozottan áll rendelkezésre, ezért nagyon lassú égéssel számolhatunk, amelynek felderítése is nehéz, ezért hőkamerás felderítés után lehet dönteni az adott részek megbontásáról és a beavatkozás helyéről.
Grafitos SIP panel Gyári kivitelezésű kész falszerkezettel is találkozhatunk már, amely két 12 mm-es OSB lap és a spéci ragasztóanyag között grafitos hőszigetelő hablemezből áll. Grafitos SIP panel hővezetési tényezője: 0,032 W/mK. Ez az érték ~25x jobb egy átlagos téglához képest. Az ÉMI minősítés szerint lehet épületek teherhordó falszerkezete. Hővezetési tényező 0,032 W/mK. Hőátbocsátási tényező 0,17 W/m2K. Függőleges és vízszintes teher (szélteher) értékei jóval meghaladják az elvártakat (22,24 kN/m). Könnyen alakítható, pehely súlya miatt egyszerűen szerelhető. A tűzbiztonságról elég szűkszavúan nyilatkoznak: kizárólag nyílt láng esetén égnek, de az égéshő elvételét követően önkioltóan viselkednek. Termékeik égésgátló anyagok hozzáadása mellett készülnek, nincsenek egészségkárosító összetevői. Tűzvédelmi besorolásról nem adtak információt, ahogy arról sem, hogy az OSB lap égéskésleltetett vagy sem. A tűzoltási tapasztalatok szerint normál, égéskésleltetett EPS tüzével számolhatunk, ha a gyulladás bekövetkezett. Ezzel szemben a bauxon.hu által közölt adatok szerint a paneljük tűzvédelmi osztályba sorolása A1, azaz nem éghető, amely nem vesz részt az égésben, lángterjedése 0, füstkibocsátása 0.
Grafitos hőszigetelő lap Ott alkalmazzák, ahol a falvastagságot csökkenteni akarják, mivel ezek hőszigetelő képessége 20-30%-al nagyobb. mint az azonos vastagságú polisztirolos lapoknak. Ezért műemléképületeknél, speciális homlokzati kialakításoknál, ablakok, ajtók körül találkozhatunk velük a gyakorlatban.
A poszt a Rescue Security & Safety VIII projekt részeként jelent meg.
|