Tűzvédelem: a nádasok védelme
2024. május 02. 10:31 |
A nádasok mind gazdálkodási, mind természetvédelmi szempontból fontosak. Környezetvédelmi jelentőségük napjainkban egyre inkább felértékelődik – érdemes ezért áttekinteni, hogyan védekezhetünk a nádastüzek ellen. |
NádasokA nádasok mind gazdálkodási, mind pedig természetvédelmi szempontból fontosak. Sekély tavak, mocsarak, víztározók esetében fontos szűrőszerepet töltenek be, ráadásul sajátos ökoszisztémát alkotnak. Hazánkban a KSH adatai szerint kb. 35 ezer hektár összterületen találhatók nádasok (legalábbis a legfrissebb, 2019-es adatsor alapján)
VeszélyforrásokA nádastűz terjedése általában igen gyors, és azt nagy mértékben befolyásolják az időjárási viszonyok (elsősorban a szél okozta kiszáradás, tűzterjedés intenzitásának növekedése). A szél hatása a tűzterjedés szempontjából releváns tényező, ugyanis a tűz a szél irányának megfelelően háromszögben, vagy legyezőformában terjed. Erős, viharos szélben a terjedés percenként elérheti akár a több száz métert is, ráadásul az ún. röptüzek is tovább gyorsíthatják a folyamatot, amelyek újabb tűzfészkek keletkezését idézhetik elő. Szerencsésebb esetben a terjedést gátolhatják patakok, tavak, nyiladékok természetesen a tűzterjedés intenzitásának megfelelően.
Egészségügyi veszélyekMivel a biomassza (növényzet, vagyis a fa, nád, tőzeg, fű vagy avar) égése nem tökéletes, szennyező anyagok kerülnek a levegőbe. Ezek főként szilárd részecskék és aeroszolok (cseppfolyós részecskék), továbbá gázok: szén-monoxid, szén-dioxid, nitrogén-oxidok, kén-dioxid és szerves vegyületek, amelyek között olyan ismert rákkeltők is vannak, mint a benzapirén és a benzol. A biomassza elégetéséből származó légszennyező anyagok fokozottan veszélyesek, mert 80-90%-ban olyan finom és ultrafinom részecskékből állnak, amelyek átmérője 2,5 mikronnál kisebb. A finom porrészecskék a tüdőbe jutva irritációt és gyulladást okoznak. A hatásuk a szemirritációtól és a légzőszervek irritációjától a komoly rendellenességekig (asztma, hörghurut) terjed. A levegőben lebegő részecskék nagyobb koncentrációban krónikus köhögést, váladékképződést, nehézlégzést okozhatnak. Egy rövid időtartamú belélegzés – órákig tartó expozíció – is okozhat egészségkárosodást, de a napokig elhúzódó még veszélyesebb, mert egy idő után kimerül a szervezet védekezőképessége.
Kit/mit veszélyeztet?
Kiemelten veszélyeztetett lakossági csoportok
KármegelőzésNormál időszakban
Száraz időszakban
|