Beavatkozás előkészítése és a felderítés folyamata napelemes rendszereknél
2023. január 13. 16:01 |
A külföldi (svájci, német, osztrák) szakirodalomban a felderítés során 12-13 pontba foglalják a felderítendő, a tűzoltóság számára releváns információkat. Ennek nyomán a 13 felderítendő téma kérdéseit foglaltuk össze, majd a beavatkozás során a folyamatos felderítés kérdéseit vesszük sorra. |
1. Rendelkezésre áll a műszaki dokumentáció az összes tervvel és elektromos kapcsolási rajzzal, valamint a PV rendszer elemeivel? 2. Az AC terhelés megszakító kapcsoló helye? 3. A 230V/400V-os elektromos panel (AC) helye a megszakítóval? 4. A DC terhelés-megszakító kapcsoló és az inverter helye? 5. A napelemes tűzoltó kapcsoló helye? 6. A generátor-kapcsolószekrények elhelyezkedése, ha vannak? Rendelkeznek egyenáramú terhelés-megszakító kapcsolókkal, és működtethetők manuálisan vagy napelemes tűzoltó kapcsolóval? 7. Garantált-e a hozzáférés a működő biztonsági berendezésekhez? 8. A napelemek elhelyezkedése? 9. Hol lehet a tetőn járni anélkül, hogy rálépnénk a napelem modulokra? 10. Hol lehet a tetőhéjazatot a napelem modulok sérülése nélkül megbontani? 11. A napelemes rendszert ellátták figyelmeztető és tájékoztató táblákkal? 12. A beavatkozás végrehajtása során jól és gyorsan azonosíthatók a működő biztonsági berendezések? 13. Az üzemeltető személyzet, ill. a kapcsolattartók telefonszámai a helyszínen ki vannak helyezve?
Intézkedési terv Svájcban azt javasolják, hogy a tűzoltóság a kb. 200 m2 napelem modul felettieket előzetesen ellenőrizze, mert a 30 kWp-nál (ez jelenti a 200 m2-nél nagyobb napelemes felületet) nagyobb rendszerekre tűzoltósági intézkedési tervet kell készíteni, amely tartalmazza a működés szempontjából legfontosabb információkat.
Folyamatos felderítés a tűzoltói beavatkozás során A rendszer vagy a rendszer mely részei érintettek?
A felismert veszélyekről és a feladatokról tájékoztatást adni a beavatkozásban résztvevőknek.
Zárjuk le a felderítés során veszélyesnek ítélt területeket!
A bejegyzés a Rescue Security & Safety (RSS) VI projekt része. A RSS projektek összefoglaló oldala itt található meg. |