Egyre több az önkéntes tűzoltó egyesület – egyre több embert védenek
2022. február 21. 08:00 |
Hazánkban közel ezer nem hivatásos tűzoltóság működik. A Magyar Tűzoltó Szövetség által képviselt szervezeteket – önkéntes tűzoltó egyesületek (ÖTE), önkormányzati tűzoltóságok (ÖTP), létesítményi tűzoltóságok (LTP) – érintő statisztikákat háromrészes cikksorozatban tárgyaljuk. Első állomás: az önkéntes tűzoltók. |
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény az önkéntes tűzoltó egyesületeket a tűzoltási, műszaki mentési feladatokban való részvételük alapján különbözteti meg, eszerint: önkéntes tűzoltó egyesület: a tűzmegelőzési, valamint a tűzoltási és műszaki mentési feladatok ellátásában közreműködő vagy részt vevő olyan egyesület, amely alapszabályában ezt tevékenysége céljaként rögzítette.
Egyre több a beavatkozó tűzotó egyesület Hazánkban folyamatosan növekszik azon ÖTÉ-k száma, melyek ún. közreműködő egyesületként szeretnének dolgozni (vagyis a hivatásos tűzoltók mellett különféle káreseteknél beavatkozni). Ehhez írásbeli megállapodást kell kötniük a területileg illetékes hivatásos tűzoltósággal – nagy felelősség ez, feltételekkel jár:
Ismét nőtt az önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesületek száma 2014-től lehetséges egy önkéntes tűzoltó egyesület számára, hogy önállóan (hivatásos tűzoltók jelenléte nélkül) is végezhesse a feladatát. Az ún. beavatkozó ÖTE-k száma tavaly két egyesülettel nőtt, így 2021-ben összesen 60 beavatkozó ÖTE 199 településen és Budapest 6 kerületében lát el mentő tűzvédelmi feladatokat, ahol 5542 km2-es területen több mint 965 ezer lakos él. A beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesületek két kategóriában láthatnak el készenléti szolgálatot:
A beavatkozó egyesületek támogatása a számukra rendelkezésre álló központi költségvetési forrásból egyedi elbírálás alapján biztosított, ami az egyes kategóriában 200 000 Ft/hó, a kettes kategóriában 120 000 Ft/hó. Működésük alapfeltétele a szakmai képzettség megléte (minimum 40 órás tűzoltó alaptanfolyam, továbbá a mentőeszközök és szivattyúk kezeléséhez szükséges képesítés).
Összesítésünk tartalmaz olyan elemeket, magyarázatokat is, amelyek önkéntes tűzoltók számára triviálisnak számítanak. Tájékoztatási kötelezettségünk ugyanakkor a nagy nyilvánosság felé (is) szól, ezért cikkünkben a „laikusokra” is igyekeztünk gondolni.
Ez egy háromrészes cikksorozat első része. A második rész az önkormányzati tűzoltóságokról, a harmadik rész pedig a létesítményi tűzoltóságokról szól. |