Mennyi idő alatt érjenek ki a tűzoltók egy tűzhöz?
2020. július 07. 07:56
Az európai ajánlásokban 15 percben határozzák meg a tűzhöz, balesethez történő kiérkezés felső határát. Ennyi időn túl nő az életveszély és a nagy károk kialakulásának esélye. Hazánkban bizonyos helyeken még mindig 20-25 perc a kiérkezési idő. Mit tehetünk ez ellen?

A szakmai ajánlásokban egyetértés mutatkozik: a tűzoltóknak a riasztástól számítva nagyjából 15 percen belül ki kellene érniük egy tűzhöz, balesethez. Németországban ezt szabvány rögzíti.

Miért van ez így?

• Tűz esetén nagy eséllyel ki lehet menteni valakit úgy, hogy ne szenvedjen komoly füstmérgezést, vagy égési sérüléseket.
  • Egy kialakult tüzet hatékonyabban el lehet oltani, elkerülhetők a nagyobb károk.
  • Egy balesetnél nagyobb eséllyel elkerülhető az esetleges sérülések súlyosbodása.

Mi a helyzet jelenleg?

Magyarországon még mindig vannak bizonyos helyek, ahová a tűzoltók a riasztástól számítva 20-25 perc alatt érnek ki. (Az ilyen területeket hívják „fehér foltoknak” Magyarország térképén.)

Miért van ez így?

• Ezen helyeken hivatásos tűzoltóságok létesítése a kihasználtságuk miatt nem volna költséghatékony.
  • Egyes területeken a helyismeret nélkül távolabbról érkező tűzoltók vonulása hosszabb ideig tart.

Mit tehetnénk?

• Növelnünk kell az önkéntes tűzoltók felkészültségét, ismertségét, a hivatás iránti motivációját és támogatásukat.
  • A Magyar Tűzoltó Szövetség hatékony szakmai érdekképviselete és koordinációja, valamint az állami szervezet tehermentesítése érdekében tűztük ki célul a köztestületté válást.
  • Az önkormányzatokat érdekeltté kell tennünk az önkéntes tűzoltóságok létesítésében.
  • A fejlesztési források felhasználásánál megfontolásra javasoljuk egy szilárd, átlátható állami normatívarendszer kialakítását a jelenlegi eseti pályáztatás helyett.
  • Közös akaraton alapuló, középtávú, nyilvános fejlesztési koncepciót készítettünk, amelyben bemutatjuk az önkéntes tűzoltóságok hazai és nemzetközi tapasztalatokon alapuló lehetséges fejlesztési irányát.

Jelen bejegyzésünk egy azok közül, amelyekben a 2017 decemberében megalkotott fejlesztési koncepciónk aktualizált meglátásait tesszük közzé a következő hetekben.

A teljes fejlesztési koncepciónk itt érhető el.

Ez a bejegyzés a Magyar Tűzoltó Szövetség szakmai konzultációs kampányának része.